Järgnevalt seletan sulle, kuidas luua ilusat ja hästitoimivat leiliruumi.

Heas saunas on ühendatud neli peamist punkti:

  • Läbimõeldud ruumilahendus (kerise ja lava paigutus)
  • Leiliruumi kubatuurile ja iseärale vastav keris
  • Korralikult toimiv ventilatsioon
  • Hubane valguslahendus

Parima tulemuse saad, kui ühendad need punktid korraliku viimistlusega.

1. Läbimõeldud ruumilahendus

Varu sauna planeerimiseks aega. Alustuseks meenuta võimalikult palju erinevaid saunaskäike sugulaste-sõprade juures ning analüüsi neid.

Lähtu ka pereliikmete vanusest, pikkusest või muudest eripäradest. Vali ideede kogumiseks hetked, mil oled tulvil huvi ja inspiratsiooni. Otsi internetist pilte, salvesta need hilisemaks ülevaatamiseks enda pildikogusse ja asu visandama paberile esimesi jooniseid. Sirvi kogutud pilte ja asu kavandama enda unistuste sauna.

Järgnevalt aitan sul lähtuda mõningatest olulistest parameetritest. Märgi joonisele esmalt leiliruumi põhiplaan ehk pealtvaade koos seinte pikkustega. Otsusta, kus hakkavad paiknema keris ja uks. Puuküttega kerise asukoht sõltub suurel määral korstna asukohast.

Elektrikerise puhul on mänguruumi selle eest rohkem. Valides näiteks jalgadel seisva elektrikerise, saab suuremas leiliruumis seda paigutada isegi ruumi keskele. Alljärgnevad joonised aitavad aimdu saada erinevatest ruumilahendustest.

 

Lisaks pealtvaatele visanda nüüd ka külgvaade koos lae ja lavaastmete kõrgustega. Isteplatvormi sügavuseks võiks olla vähemalt 50-60 cm, loomulikult võib see võimalusel olla ka laiem. Lae ja ülemise astme vahele peaks jääma ca. 110-120 cm. Kõige ülemise astme kõrgus peaks olema 45 cm. Alumiste astmete sügavus võiks olla 35 cm ja kõrgus ca 20-30 cm. Suurt tähelepanu peab pöörama kerise kaugusele lavast ja muudest kergesti süttivatest materjalidest. Kerist ostes saate kaasa ka paigaldus- ja kasutusjuhendi, milles kõik nõutavad kaugused ehk kujad selgelt kirjas on.

 

2. Leiliruumi kubatuurile ja iseärale vastav keris

Tänapäeval on keriste sortiment väga suur ja lai. Elektrikerise võimsuse arvutamisel kehtib rusikareegel: 1m3 kütmiseks läheb vaja 1 kW elektrivõimsust. Võimsuse reservi tekitamiseks liida saadud vastusele kindluse mõttes 1 kW juurde. Näiteks 10 m3 = 10 kW + 1 kW = 11 kW. Kui leiliruumi seinteks või laeks on isoleerimata klaas- või kivipinnad, peaks kerise võimsus olema suurem. Iga soojustamata ruutmeetri kohta tuleb leiliruumi mahule juurde arvestada 1,2 kuupmeetrit.

Puuküttega kerise puhul soovitab tootja Teie sauna suurusele vastavat kerist. 

NB! Veel teadmiseks, et head kerist hinnatakse ka kivide mahutavuse järgi – mida suurem on kivide hulk, seda parem ja pehmem leil. Parim keris meie arvates on see, mis mahutab enim kerisekive!

 

3. Korralikult toimiv ventilatsioon

Järgmiseks ülesandeks on lahendada leiliruumi ventilatsioon. Saunaga hoonetel loomulikust ventilatsioonist paraku ei piisa. Liigniiskus tuleb hoonest välja sundida ventilaatori kaasabil. Sissepuhe ja väljatõmme lahendatakse elektrikerisega ja puukerisega saunas erinevalt. 

 

Puukerisega saunas peaks värske õhu sissepuhe asuma kerise lähedal allpool kerise ülemist piiri.

Elektrikerisega saunas peaks värske õhu sissepuhe asuma kerise kohal seinal või laes.

Esimene väljatõmbeava võiks asuda kerisest võimalikult kaugel lava piirist allpool, näiteks diagonaalses vastasnurgas. Teine väljatõmbeava on mõeldud leiliruumi kuivatamiseks ja see võiks asuda kaugemal lae all. Vajadusel võib teise väljatõmbeava ka ära jätta. Sellisel juhul jäta pärast saunaskäiku keris pooleks tunniks veel kütte ja leiliruumi uks praokile.

 

4. Hubane valguslahendus

Valgustus peaks leiliruumis lahendatud selliselt, et valgusallikat ennast näha pole. Hubase tulemuse saab, kui valgusvihk peegeldub puidupinnale ja hajub sealt edasi ruumi laiali.

Niiskuskindel klaaskupliga valgusti. Soodsaim lahendus on paigutada niiskuskindel valgusti (kaitseklassiga vähemalt IP44) lava alla ja varjestada see puidust sõrestikuga.

 

LED-valgustid. Kasutades meeleolu valgustuseks LED-komplekte, tuleks meeles pidada, et LED-pirn on kuumuse suhtes pisut tundlik. Seetõttu soovitame neid võimalusel paigutada madalamale, kus temperatuur pole nii kõrge, näiteks seljatoe laudade või lava äärelaua taha.

 

Fiiberoptika. Kõige kindlam valik on kahtlemata fiiberoptika komplekt. Valgusallikat toidab üksainus pirn projektori sees. Peenikestest klaaskiududest moodustuvad kiudjuhtmed, mis omakorda hargnevad soovitud kohtadeni. Valgusjuhtmed ei juhi elektrit, seega on tegemist ka ohutuima lahendusega niiske ruumi valgustamiseks. Klaaskiu kuumustaluvus on sõltuvalt tootjast kuni +130 kraadi.

 

Soovin abi sauna ehitamisel

Kui sa ei soovi sauna ise ehitada, siis aitame sind.

Saada meile oma soov ja saadame sulle konkreetsed ideed koos hinnapakkumisega vastuSoovin abi sauna ehitamisel